niedziela, 21 kwietnia 2013

Roladki wieprzowe z cykorią

Przepis  znalazłam w   książce  "Delikatne pieczenie metodą 80 stopni"  Dr. Oetker (zobacz tutaj) i postanowiłam upiec mięso w niskiej temperaturze. Efekt końcowy w istocie przeszedł moje oczekiwania. Mięso nie wysycha, nie spieka się, jest delikatne, soczyste i kruche. Bardzo polecam pieczenie w takiej temperaturze. Dlatego proponuję dziś sprawdzone przeze mnie, upieczone w ten sposób roladki wieprzowe.
  

  Składniki:
4 szt. plastrów mięsa od szynki (każdy po ok. 130 g)
1 cebula
1 cykoria
1 łyżka oleju
100 g gotowanej szynki pokrojonej w kostkę
60 g konfitury pomarańczowej
4 łyżki musztardy (np. miodowej)
2 łyżki oleju
300 ml bulionu warzywnego
2 łyżki kwaśnej śmietany
sól
pieprz
 
Dodatkowo:
wykałaczki lub nici
do obwiązania roladek
 
Wykonanie:
Cebulę obrałam, pokroiłam w drobną kostkę. Cykorię oczyściłam z zepsutych liści, po przekrojeniu wycięłam gorzki głąb,  umyłam i osuszyłam, następnie pokroiłam w drobne paseczki.
Na patelni zeszkliłam na łyżce oleju cebulę, dodałam cykorię i pod przykryciem dusiłam 5 minut.
 
 

Dodałam szynkę  i konfiturę. Chwilę podsmażyłam. Doprawiłam solą i pieprzem.
  


Całość odsączyłam na sitku. Wywar odstawiłam  na bok.
Piekarnik z termoobiegiem pogrzałam do temperatury 80 °C.
Mięso opłukałam, wysuszyłam ręcznikiem papierowym  i rozbiłam delikatnie  tłuczkiem.
Powstałe sznycle rozłożyłam na desce, posoliłam przyprawiłam pieprzem i posmarowałam  
musztardą. Masę z cykorii i cebuli rozłożyłam na płatach sznycli, zwinęłam w roladki, obwiązałam nitką (można spiąć wykałaczkami).


Na patelni pogrzałam olej. Smażyłam roladki  około 8 minut   z obu stron. Formę do zapiekanek podgrzałam w piekarniku i na taką podgrzaną przełożyłam roladki i wstawiłam do piekarnika na 3 godziny.  
 
 
 
Pod koniec pieczenia podgrzałam sos na patelni, wlałam bulion, oraz dodałam wywar z cykorii i chwilę podgotowałam. Dodałam śmietanę, doprawiłam solą i pieprzem. Tak powstał pyszny sos, którym można polać mięso.
 
 
Roladki po wyjęciu z piekarnika pozbawiłam nici (wykałaczek). Jeśli wytworzył się sos spod pieczenia roladek, to należy go przelać do  sosu głównego.
Kiedy przekroiłam roladę przekonałam się że warto było czekać 3 godziny na taki efekt. Mięso jest rewelacyjne. Polecam Wam serdecznie ten sposób pieczenia.

 
Do tego dania przygotowałam smaczną surówkę z cykorii i mandarynek (zobacz przepis) . Całość polałam sosem i udekorowałam listkami mięty.
 
 
 
 
 
Ta surówka to fantastyczny dodatek do mięsa. Zapewniam Was. Przekonajcie się, a ja  życzę SMACZNEGO! Krys

13 komentarzy:

  1. Nie przypuszczałam, że z cykorii można zrobić fajną sałatkę. I jeszcze dodać do mięsa? Dobrze wiedzieć. Anita

    OdpowiedzUsuń
  2. ~Ola ~Czy można zrobić z innym mięsem? Bo od szynki to mi się kojarzy że będzie trochę twarde.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można roladki zrobić z każdym mięsem. Niepotrzebnie obawiasz się, że mięso od szynki będzie twarde. Pieczenie mięsa w niskiej temperaturze i w dłuższym czasie powoduje, że mięso powoli dochodzi w piekarniku, bez ryzyka przypalenia czy wyschnięcia. Jest kruche ale delikatne. Skórka jest przyrumieniona, a środek pieczeni jest lekko różowy. Pozdrawiam, Krys

      Usuń
  3. Zamarzył mi się taki obiad. I jeszcze ta sałatka z moją ulubioną cykorią. Ja jednak wolałabym roladki drobiowe drobiu, Nati

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli zechcesz mięso wieprzowe zastąpić drobiowym i piec taką metodą tzn. w niskiej temperaturze (80 °C), wówczas musisz skrócić czas pieczenia do 40 minut. Pozdrawiam, Krys

      Usuń
  4. Nic nie piszesz, o przykryciu przykrywką tego mięsa w piekarniku. Czy tak ma być? Zola

    OdpowiedzUsuń
  5. W tym przypadku (pieczenie w niskiej temperaturze) mięsa nie wolno przykrywać. Musi się piec bez pokrywki. Pozdrawiam, Krys

    OdpowiedzUsuń
  6. Odniosę się do Pani odpowiedzi na pytania zadawane w komentarzach. Bardzo cenne są te odpowiedzi. Myślę że w ślad za nimi pokuszę się o upieczenie sztuki mięsa tą własnie metodą. Pozostaję wiernym czytelnikiem Pani bloga, Stef.

    OdpowiedzUsuń
  7. Upiekłam roladki wg przepisu. Dokładnie. Wyszły bardzo smaczne. I rzeczywiście mięso jest delikatniejsze. Nawet dzieci wsuwały z apetytem. A surówka z cykorii, to już zagości u nas w domu jako dyżurna surówka. Dziękuję za ten przepis, Anna

    OdpowiedzUsuń
  8. Największą ozdobą tego dania jest sałatka.Renia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ozdobą to jest na pewno. Ale tu też o smak chodzi. Co prawda nie widać jak smakuje, ale wierzę na słowo, że jest pyszne całe danie. Sam chętnie zasiadłbym do tego stołu, Max

      Usuń
  9. Taki zestaw obiadowy zasługuje moim zdaniem na świąteczny. Zbliża się weekend majowy, więc będzie okazja. Tak postanowiłam. Pierwszy raz upiekę tą metodą 80 st. C. Ciekawa jestem efektu. Na pewno napiszę i się pochwalę.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń