niedziela, 18 sierpnia 2013

Zrazy wołowe zawijane

Zrazy wołowe często goszczą na naszych stołach. Niby zwykły kawałek mięsa, a smakuje zupełnie inaczej. A to za sprawą farszu z wędzonego boczku, ogórka i cebuli.  Nie robiliście już dawno? Wobec tego ten przepis (mam nadzieję) to zmieni.
  
 

Składniki:
4 rolady wołowe (po 15 dag) z udźca
3 łyżeczki ostrej musztardy (Sarepska)
2 małe cebule
4 plasterki wędzonego boczku
2 ogórki kiszone
olej do smażenia
2 ząbki czosnku
szklanka  wywaru z warzyw lub rosołu (klik)
1 łyżka mąki pszennej
śmietanę 22% (200 g)
2 listki laurowe
po 5 ziaren ziela angielskiego i pieprzu
sól i świeżo zmielony pieprz
 
Wykonanie:
Mięso po opłukaniu i wysuszeniu ręcznikiem papierowym, przykryłam folią i zbiłam tłuczkiem. Ogórki i  cebulę obrałam. Cebulę pokroiłam w piórka a ogórki w słupki. Boczek pokroiłam w kosteczkę.
 
 
Płaty mięsa posoliłam, obsypałam pieprzem i posmarowałam musztardą. Na każdej roladzie rozłożyłam piórka cebuli, ogórki i boczek. Mięso zrolowałam i owinęłam bawełnianą nitką.
 
 
 
Rozgrzałam tłuszcz na patelni i obsmażyłam  roladki z każdej strony. Następnie przełożyłam do rondla. Dodałam posiekany czosnek, listki laurowe, oraz ziele i pieprz w ziarenkach. Zalałam wywarem z warzyw i wstawiłam na gaz pod przykryciem na  około 30 minut.
 
 
 
Wyparowany sos można  uzupełnił nić przegotowaną wodą lub rosołem. 
Pozostawiłam jeszcze na 15 minut na małym gazie.  Zrazy wyjęłam z rondla, zdjęłam z nich nitkę. Śmietanę wymieszałam z mąką, wlałam do sosu, doprawiłam solą i pieprzem, włożyłam roladki i zagotowałam. Odstawiłam.
 
  
 
Zrazy podałam z kaszą gryczaną. Ale można dowolnie np. z ziemniaczkami i fasolką szparagową. Teraz mamy wszystko na co najdzie nas ochota. Jako dodatek do zrazów doskonale sprawdzają się buraczki i ogórki kiszone . Więc korzystajmy z tych dobrodziejstw. A ja życzę SMACZNEGO! Krys

14 komentarzy:

  1. Jak zwykle przedstawia Pani bardzo dokładnie całą procedurę. Jestem początkującą w kuchni, więc cenne są dla mnie takie opisy. Tymi zrazami zajmę się jutro, a już dzisiaj za przepis dziękuję, Justyna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zraziki wyszły bardzo smaczne. Wszystko wg przepisu. To już kolejna potrawa, którą potrafię zrobić :) Justyna

      Usuń
  2. Zrazy tyko z kaszą. Tak jak na zdjęciu. Najlepsze robiła moja babcia. Teraz ja zajmuję się gotowaniem. Przygotuję wg Twojego przepisu i porównam

    OdpowiedzUsuń
  3. Do moich zrazików zawijam boczuś w plasterkach. A reszta tak samo. Ale co to za różnica. Najważniejsze żeby wszyscy wcinali.
    P.s. Bardzo ładne zdjęcia. MAGDA

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale smacznie podane:) Zraziki uwielbiamy!

    OdpowiedzUsuń
  5. Moja Mama robi identyczne... smakują bosko:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Rzeczywiście dawno nie robiłam zrazów, ale dzisiaj zaległości już nadrobiłam. Wyszły bardzo smaczne i też ładne. Aneta

    OdpowiedzUsuń
  7. Wracam z urlopu i co widzę? Moje ulubione zrazy. Karmiony na wakacjach kuchnią różną (niezłą również) zatęskniłem do Pani Kuchni i już jutro zaczynam kucharzyć. Zacznę od zrazów właśnie, Max

    OdpowiedzUsuń
  8. Takie zrazy dzisiaj były u nas na obiad. Smaczne, z sosem po myśliwsku (przepis również z bloga)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ale bym zjadła takiego zrazika - wygląda przepysznie ,lubię tego typu rzeczy na obiad. Bardzo często robię takie zrazy - są mięciutkie , kruche i co najważniejsze nie są suche.Robię tak jak Ty - ale boczek kroję w paseczki jak cebulę i ogórek.W najbliższym czasie zrobię sobie zrazy. Dzięki za przypomnienie dobrego dania. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  10. A moja mam dodawala slonine zamiast boczku polecam

    OdpowiedzUsuń
  11. Pyszne zrazy, od lat robię b. podobnie. Mam tylko problem z czosnkiem, przekonałem się wielokrotnie, że bardzo trzeba uważać z jego używaniem jako przyprawy. Nie bardzo mnie odpowiada jego smak w zrazach. Ale - co kto lubi...

    OdpowiedzUsuń
  12. Jadłam wielokrotnie takie zrazy, ale pierwszy raz je zrobiłam. Cieszę się z tego przepisu, bo mi się udały. Na jutro zaprosiłam znajomych i wiem, że mam się czym pochwalić. WIELKIE DZIĘKI:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Do zrazów nie daje sie liscia laurowego oraz ziela, a po drugie zrazy sa najzdrowsze i smaczniejsze gdy sie smazy na smalcu.

    OdpowiedzUsuń