niedziela, 18 grudnia 2016

Ciasto drożdżowe krok po kroku, czyli... co wpływa na to, żeby ciasto było udane

Ten wpis powstał na prośbę moich czytelniczek, dla których zrobienie podstawowego bazowego ciasta np. drożdżowego, kruchego, czy francuskiego jest problemem. Dzisiaj... ciasto drożdżowe.  
Zrobienie ciasta drożdżowego nie przysporzy nam żadnych trudności, jeśli będziemy przestrzegać ważnych zasad, które mają decydujący wpływ na efekt finalny  



Zasada Nr 1:
Wszystkie składniki czyli mąka, cukier, jajka, drożdże, masło, muszą mieć temperaturę pokojową. Natomiast mleko potrzebne do rozczynu z drożdżami trzeba podgrzać do temperatury 37 °C.

Zasada Nr 2:
Mąka, którą użyjemy ma wpływ na ciasto nie mniej niż pozostałe składniki. Mąkę należy koniecznie przesiać przez sitko. Dzięki temu lepiej się ją napowietrzy, a ciasto lepiej wyrośnie, będzie lekkie, puszyste. Najlepszą mąka do wypieku słodkich ciast drożdżowych jest mąka pszenna wrocławska Typ 500, lub Typ 550 (luksusowa) (zobacz: rodzaje i typy mąki).

Zasada Nr 3:
Drożdże. Jeśli używamy świeżych drożdży, muszą być bardzo świeże. Trzeba uważać, żeby nie były przesuszone ani spleśniałe.

Zasada Nr 4:
Masło, które dodajemy do ciasta musi być świeże i bardzo dobrej jakości (min. 82% tłuszczu).
Masło do wypieku należy pomału roztopić (nie może się zrumienić, ani broń Boże przypalić) a następnie trzeba je wystudzić. Bo tylko takie, o temperaturze pokojowej możemy  dodać do ciasta.

Zasada Nr 5:
Jajka, które będziemy używać do wypieku muszą być bardzo świeże. Najlepsze są jajka ze wsi. Muszą mieć temperaturę pokojową.

Jeśli wszystkie składniki na ciasto mamy przygotowane i zastosujemy się do powyższych zasad, pozostaje tylko zrobić rozczyn drożdżowy.
Można go zrobić z drożdży świeżych lub instant.

Rozczyn drożdżowy ze świeżych drożdży:
Na 25 g drożdży potrzeba:
1-2 łyżeczki cukru
około 100 ml mleka (temp. 37 °C)
3-4 łyżeczki mąki

Wszystko dokładnie mieszamy i przykrywamy bawełnianą ściereczką. Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 30 minut .


Drożdże świeże idealnie nadają się do pieczenia ciast, które zawierają dużą ilość jajek i masła. Natomiast do wypieku lżejszych ciast można użyć drożdże instant.

Z drożdży instant nie przygotowuje się rozczynu. Wystarczy wymieszać je z suchymi składnikami a potem dolać mleko lub wodę. I tutaj jest różnica, bo temperatura wody (mleka) musi być wyższa niż w przypadku użycia świeżych drożdży, nawet 45 °C. Jeśli jest zbyt niska, wówczas ciasto najczęściej nie wyrośnie.

Czas na wyrabianie ciasta.
Co i jak zrobić, żeby ładnie wyrosło...
Można wyrabiać ręcznie lub za pomocą miksera z końcówką w kształcie haka.

Trzeba to zrobić energicznie i cierpliwie i długo.  Od tego zależy jakie ciasto nam wyjdzie.  Na początku ciasto lepi się do rąk, ale nie należy dosypywać mąki, tylko dalej wyrabiać. Po około 6 minutach powinno być już trochę lepiej.  Czas wyrabiania powinien trwać około 15 minut.
Po tym czasie ciasto powinno odchodzić już od ręki i od miski.

Kiedy ten etap mamy już za sobą, wystarczy ciasto przełożyć do lekko natłuszczonej miski, wierzch również można lekko natłuścić (olejem), żeby zabezpieczyć przed wyschnięciem i przykryć ściereczką. Tak przygotowane ciasto zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 1 godzinę, czasami dwie. W tym czasie ciasto podwoi a nawet potroi swoją objętość.


Ciasto po wyrośnięciu wystarczy przełożyć na deskę,  ponownie zarobić, żeby odpowietrzyć.


Teraz, jeśli wiemy jakie przeznaczenie jest naszego ciasta,  czy to będą pączki, czy  ciasto z owocami, czy np. bułeczki.... to pieczemy, smażymy ...

W zależności od rodzaju naszego wypieku ustawiamy różną temperaturę w piekarniku.  

Mam nadzieję, że ten post pozwolił Wam „zaprzyjaźnić się” z ciastem drożdżowym. Jeśli do tej pory mieliście wątpliwości, czy dacie radę takie zrobić, myślę, że od teraz będzie łatwiej.


Życzę powodzenia i ... SMACZNEGO! Krys

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz... 


15 komentarzy:

  1. ja się pochwalę, że drożdżowe zawsze mi wychodzi perfekcyjnie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny post. Zawsze mam problem z ciastem drożdżowym. Chyba lepiej udają mi się torty. Ale wezmę sobie te wskazówki do serca i się zastosuję. Widzę, że dużo błędów popełniałam. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. świetny wpis Krysiu, przyda sie nie jednej osobie rozpoczynającej przygodę z pieczeniem:)
    pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dokładnie przeczytałam, zapamiętam...buziaki...miłej niedzieli...

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie chwaląc się, mi ciasta drożdżowe wychodza najlepeij ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobre ciasto drożdżowe to podstawa wielu wypieków. :-) Fajny i przydatny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  7. dla początkujących bardzo fajny wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Co trzeba zrobić żeby makowiec na cieście drożdzowym nie odstawał od skórki ( nie robiła się dziura :) )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Nie mam problemu żeby masa makowa odstawała od skórki. Ale słyszałam, że dobrze jest spód ciasta pod masą posmarować spienionym białkiem??? Pozdrawiam :)

      Usuń
  9. Bardzo przydatny poradnik Krysiu. Świeżość składników, to podstawa :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajny wpis, ja uwielbiam drożdżowe :-)

    OdpowiedzUsuń
  11. Przydatny przepis, świeże składniki to podstawa udanego ciasta, wypieku.Pozdrawiam ciepło!

    OdpowiedzUsuń
  12. Pyszniutka drożdżówa. Wygląda tak apetycznie. Ja w ogóle jestem wielką fanką ciast drożdżowych i nie potrafię przejść obok nich obojętnie. Dobre ciasto drożdżowe nie ma sobie równych. Najbardziej lubię takie domowe.
    Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Wspaniałe przepisy, chętnie skorzystam

    OdpowiedzUsuń